Post mortem: pár slov k výpadku

Ve čtvrtek 2. června nám vypadly kompletně všechny servery v Praze a několik hodin jsme byli nedostupní. Proč se to stalo a jak se to seběhlo.

Čtvrtek začal jako běžný den, kdy jsme si s ostatními adminy začali psát o provozních věcech. Někdo poznamenal, že na českém internetu vypadla část webů a služeb. Rychle jsme došli k tomu, že problém je v našem datacentru MasterDC. Vypadla jedna z napájecích větví.

Výpadek souvisel s energetickými problémy, které zasáhly velkou část Prahy a proto i naše datacentrum muselo přejít do nouzového režimu. To se běžně stává, není na tom vlastně nic divného. V tu chvíli nám ještě naše infrastruktura normálně běžela, protože všechen hardware potřebný pro provoz VPS provozujeme s duálním napájením. Máme tedy zdvojené zdroje a výpadek jedné větve nás nijak neohrožuje.

Bohužel pak nastala souhra dalších okolností a nakupilo se několik dalších problémů, které způsobily výpadek druhé napájecí větve a byla tma. Všechny naše servery v Praze do jednoho zhasly. Tím pádem jsme přišli také o maily, nástroje pro podporu a veškerou běžnou komunikaci. Začali jsme tedy informace zveřejňovat na Twitteru a posílat aktualizace. Máme ještě druhou lokalitu v Brně, která byla po celou dobu normálně v provozu. Administrační panel a NAS se zálohovacím polem máme ovšem v Praze.

Okamžitě jsme také vyrazili do datacentra, protože bylo jasné, že bude potřeba problémy vyřešit na místě. Tam už ale bylo několik desítek dalších zákazníků a jejich technici postupně nahazovali, co bylo možné nahodit. Nějakou dobu tedy trvalo, než jsme se vůbec dostali ke svým rackům a mohli začít provoz obnovovat.

V tu chvíli se ovšem projevily další problémy, zejména pomalu startující switche, které nabíhaly pomaleji než servery samotné. Servery ale bootují ze sítě a protože ta ještě nefungovala, nezabralo PXE a servery nestartovaly. Bylo třeba tedy počkat na start sítě a až potom servery znovu otočit a nechat nastartovat.

Aby toho nebylo málo, odporoučel se nám jeden 10GE switch a už vůbec nenaběhl. Situaci jsme prozatím vyřešili a plánujeme hardwarové i softwarové vylepšení sítě tak, abychom ji měli více pod kontrolou a už nemohly podobné problémy nastat.

Postupně se tedy podařilo všechny servery nastartovat, kromě node6 s OpenVZ. V průběhu let jsme na něm postupně měnili systémová SSD a nenainstalovali jsme na ně zavaděče. Po restartu už tedy ze současných disků odmítl nastartovat a bylo ho potřeba na místě trochu přemlouvat. Proto jeho start trval nejdéle.

Co dál? Hledáme řeseni pro PXE, aby nám najíždělo spolehlivě. OpenVZ už se chceme nadobro zbavit, aby bylo všechno na aktuální platformě vpsAdminOS. Zajímavé je, že jsme v několika posledních týdnech tenhle problém teoreticky rozebírali a bavili jsme se o tom, co by se stalo, kdyby tahle extrémně nepravděpodobná situace nastala. Aspoň jsme teď věděli, co máme přesně dělat.

Kolegové z datacentra MasterDC celou situaci zvládli velmi dobře, celou dobu komunikovali veřejně i s námi a nesnažili se nic trapně zakrývat. Postavili se k věci čelem, přiznali chybu a tak by to mělo být vždycky. Tohle my sami děláme od samotného začátku naší organizace. Upřímnost by měla být normou a nikdo slušný by se neměl schovávat za nic neříkající formulace.

MasterDC se nemá za co stydět, je to jen technika a ta prostě někdy selhává, ať děláte pro její provoz maximum.

Níže následuje celé vyjádření MasterDC:Vážení zákazníci,

zdravím vás den poté, co naše pražské DC zasáhly následky masivního výpadku dodávek elektřiny v části Prahy. Hned v úvodu se jménem MasterDC všem omlouvám za způsobené komplikace a zároveň děkuji, že jste nám dali čas. Jak jsme včera avizovali, byl nezbytně nutný k důkladnému prošetření celého incidentu a sestavení časové osy. Rozhodl jsem se celou situaci transparentně komunikovat.

Níže tedy najdete následující: 1. k čemu došlo, 2. jaká je aktuální situace, 3. co nás v nejbližších dnech čeká a 4. jaké kroky jsme přijali do budoucna.

Ve čtvrtek 2. 6. 2022 v 8:49 ráno zaznamenal náš monitoring výpadek napájení z distribuční sítě dodavatele PRE. Automatický systém zálohovaného napájení okamžitě převzal na větvi B systém UPS v režimu N+1 a následně motorgenerátor na větvi B. Na napájecí větvi A došlo ve stejnou chvíli k selhání soustavy N+1 UPS jednotek z důvodů, které jsou v tuto chvíli stále v šetření (jedním ze scénářů je abnormální přepětí v síti – zcela potvrdit to nyní však nemůžeme). Jeden z motorgenerátorů v soustavě N+1 nastartoval, ale problém na soustavě UPS byl natolik vážný, že neproběhl bypass UPS a napájení větve A selhalo.

V souladu s krizovým plánem pro tyto situace přistoupili pracovníci technického týmu k přesouvání vybraných zařízení větve A na sekundární větev B. Jeden z přepojovaných prvků způsobil zkrat, který vyhodil hlavní jistič (na trase byl i podružný jistič, který však nevybavil). Tím nastal v čase 10:43 výpadek i větve B.

Jednalo se tedy o extrémní případ souběžného selhání několika záložních a jisticích prvků v soustavě. Zde bych rád uvedl, že všechny tyto technologie splňovaly kvalitativní standard datacentra včetně pravidelných revizí a testování, rovněž i postup personálu se po vyšetřování ukázal být v souladu s krizovým plánem.

Včera jsme zmínili, že ke zprovoznění napájení došlo před 13. hodinou. Musíme upřesnit, že v tomto čase jsme již evidovali kompletně obnovený provoz datacentra. Ke zprovoznění napájecí větve A došlo v čase 11:11, napájení na větvi B bylo zprovozněno v 11:16. V průběhu odpoledne jsme se pak věnovali primárně asistenci zákazníkům s obnovou provozu jejich aplikací.

Stav k 3. 6. 2022, 18:10 je následující:
– všechny zákaznické služby v provozu;
– se servisní organizací jsme naplánovali revizní a servisní práce na obou větvích, které proběhnou příští týden v úterý 7. 6. 2022, 19:00 – 21:00 na větvi B a ve středu 8. 6. 2022, 5:00 – 7:00 na větvi A. Středeční ranní zásah na větvi A se neobejde bez servisní odstávky celé větve. Prosím sledujte dál naši komunikaci, o zásazích vás budeme ještě informovat standardní cestou.

Kromě výše zmíněných kroků jsme se rozhodli přistoupit ke kompletní obnově soustavy UPS jednotek pro větev A od nového dodavatele. Další opatření aktuálně nezamýšlíme – konfigurace veškerých prvků (MTG, UPS, klimatizace a další) je v módu minimálně N+1 a příčinou tohoto výpadku tedy nebyla nedostatečná redundance.

Děkujeme za podporu, které se nám od mnohých z vás dostalo i veřejnou cestou.

Za MasterDC
Filip Špaček, provozní ředitel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *