První den s video hovory na meet.vpsfree.cz

Shrnutí prvního dne hostování platformy pro video hovory. Velmi rychle se to rozkřiklo a měly jsme stovky hovorů v jednu chvíli.

Před několika dny jsme se dohodli, že je potřeba v současné situaci zapojit co nejvíce nápadů a rukou a vymyslet nějakou věc, která by pomohla. Třeba málo, ale každé zlepšení se počítá.

V pondělí večer pak padl nápad na veřejnou videokonferenční platformu. V noci na úterý jsme spustili veřejnou instanci nástroje Jitsi Meet, velmi rychle se to rozkřiklo a lidé si začali domlouvat schůzky, volat jen tak a připravovat další využití. Pokud se chcete přidat, navštivte meet.vpsfree.cz.

V rozšíření povědomí velmi pomohly články, které se začaly objevovat na různých serverech: živě.cz, ABCLinuxu.cz, Lupa.cz, iDnes.cz a jistě i nějaké další. Velká odezva přišla také přes sociální sítě, kde si odkaz předávaly různé skupiny sdružující například učitele.

První den byl hektický, ozývala se nám spousta lidí s prosbou o pomoc s nejrůznějšími problémy, vytvořením hostingu pro různé malé služby a podobně. Ozvali se nám i přátelé z datacentra Master, kde máme umístěnou svou infrastrukturu. Nabídli nám zdarma navýšení kapacity linek, abychom zvládali více hovorů. Konektivitu do Českého internetu nám zdvojnásobili a na Slovensko dokonce zečtyřnásobili. Děkujeme moc.

Master DC

Během prvního dne velmi rychle stoupal počet hovorů, které probíhaly v jednom okamžiku. Zaznamenali jsme 330 telefonujících v jeden okamžik a zřejmě to postupně ještě poroste. Ve špičkách server přenáší zhruba 100 Mbps provozu, jeho procesor je zatím zatížen asi na polovinu. Během noci na dnešek jsme zaznamenali výpadek služby, v tu dobu tam ale byl minimální provoz.

Co je ovšem zajímavé je, že se o službě dozvěděli i zahraniční uživatelé, měli jsme hovory z Číny i dalších koutů světa. Zatím nám to nepřináší žádné problémy či velkou zátěž, takže to necháváme být. Pokud by to v budoucnu mělo znamenat problém pro české uživatele, museli bychom přikročit k nějaké regulaci zahraničních hovorů.

Držte nám palce, podporujte nás a společně to zvládneme.

19 komentářů

 1. Škoda, že moderátor nemůže ovlivňovat MUTE mikrofonů ostatních. Pokud se tam připojí víc lidí, kde je hluk, tak už to není moc komfortní.
  Mohlo by to fungovat ne jako přepínač, ale jako jednorázove ztlumení mikrofonů všech mimo prezentujícího s tím, že kdo by chtěl, tak by si jej mohl zase zapnout.

  Vypadá to, že školáci budou doma ještě dlouho a hledám něco, co by umožňovalo nějaký krátký interaktivní kontakt se žáky, ale celý meeting by měl mít možnost nějak korigovat prezentující.

  držím palce a hezký den

  Děkuji

  Michal Talman

  1. myslím, že takhle to přesně funguje, v jistsi v běžícím callu, když si myší najedete nad danou osobu, tak je tam možnost mute..
   Kdyžtak napište sem, pokud to nenajdete, zkusím to ještě jednou dohledat.

  1. Díky za tip. To jsem přehlédl. Co znamenají ty další dvě volby?:
   * Všechny připojovat jako skryté – nikde totiž nevidím možnost, že bych se během hovoru mohl udělat skrytým
   * Všichni sledují mě – to znamená, že obraz nebude přeblikávat na řečníka?

  2. Ano, toho jsem si všiml, ale nicméně jsem měl v plánu to použít k výuce a tam se počítá s nekázní posluchačů, čili takové nouzové tlačítko „Mute NOW“ by bylo super.

   Asi nejblíže k tomu má zoom.us ale to už je komplikovanější na ovládání.

   1. Ono to není jenom o neukázněnosti. On si člověk neuvědomí, že má zvuky na pozadí, což je problém právě v této situaci, kdy máme home office, ale doma taky může být manželka a děti. Zvuky kávovaru, dveří, pračky, myčky, dětí to člověk moc nevnímá, ale ten systém se s tím poprat neumí a chrčí apod. Jediné řešení je, aby si všichni navykli vypínat mikrofony když nemluví, což nejde při živém hovoru. Tam asi pak mezerník.

    1. No jo, funkce Push-To-Talk … pak by to bylo IDEÁLNÍ … ale to jedině napsat vývojářům 🙁

 2. Pokus o online přednášku s 60 studenty ve středu odpoledne dopadl bohužel nevalně (sekal se i zvuk) a museli jsme se přestěhovat ke komerční „konkurenci“ velkého Googlu. Ale třeba časem se to vyladí a bude to kapacitnější.

 3. Instalace Jitsi na https://meet.jit.si/ funkci „mute all“ pro umlčení všech má. Pak tam také u každého má „mute everyone else“ tedy umlč ostatní (a jen tohoto nech).
  Taky se zdá, že tato instalace nemá žádného moderátora, protože „mute all“ tam mají všichni – což je zajímavé.
  S intalací meet.vpsfree.cz máme trochu problémy, protože uživatelé z nějakých důvodů z místnosti nekorektně vypadávají a zůstanou tam viset a po přihlášení vytvoří nového uživatele se stejným jménem. Dneska nám na spojení asi 20 žáků vygenerovalo přes 100 připojení. Podle všeho to vypadalo, že to dělají záměrně. Moderátor může zamrzlé účty vyhodit, ale nejhorší je, když zamrzne sám moderátor. Pak to musí řešit na serveru. Tohle by to vyřešilo, ale hrozí tam, že někdo vyhodí učitele nebo ho mutne.

 4. Zdravim, jitsi mame jako privátní instalaci a v konfiguraci se nechá zapnout, ze jen admin ma pusteny zvuk, ostatni jsou vypnute… docela vhodne pokud mate 20 lidi a vstoupi do vyuky nekdo komu steka doma pes… konec konference:)

 5. Při připojení na video hovor již 4 osob se seká zvuk a přestanou se některé osoby pohybovat.
  Prosím, kolik osob naráz se může přihlásit, aby bylo vše kvalitní.
  Děkuji. Mirka

  1. To se nedá jednoduše určit, záleží na mnoha okolnostech, jako je výkon a zatížení počítačů účastníků a také aktuální zatížení našeho serveru. Máme hlášeno 20 lidí ve funkční konferenci, takže i takové číslo je možné. Neustále server ladíme, aby zvládl co největší zátěž.

  2. Měli jsme videokonferenci, kdy jeden sdílel desktop a ostatní to sledovali a měli vypnuté kamery a mutnuté mikrofony. Dostali jsme se až na číslo přes 100 – furt to jelo, ale už se nedalo pracovat s prohlížečem.
   Kolik tam bylo reálných účastníku nevíme, protože někteří tam byli vícekrát třeba i 20x, protože našli nějaký způsob jak z místnosti odejít a nechat se tam viset a přihlásit se znovu. Zkoušeli, co to ustojí.

 6. Znovu velice děkuji za to, že jste systém zprovoznili a uvedli ho ve známost v ČR.
  Velice nám pomáhá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *