První den s video hovory na meet.vpsfree.cz

Shrnutí prvního dne hostování platformy pro video hovory. Velmi rychle se to rozkřiklo a měly jsme stovky hovorů v jednu chvíli.

Před několika dny jsme se dohodli, že je potřeba v současné situaci zapojit co nejvíce nápadů a rukou a vymyslet nějakou věc, která by pomohla. Třeba málo, ale každé zlepšení se počítá.

V pondělí večer pak padl nápad na veřejnou videokonferenční platformu. V noci na úterý jsme spustili veřejnou instanci nástroje Jitsi Meet, velmi rychle se to rozkřiklo a lidé si začali domlouvat schůzky, volat jen tak a připravovat další využití. Pokud se chcete přidat, navštivte meet.vpsfree.cz.

V rozšíření povědomí velmi pomohly články, které se začaly objevovat na různých serverech: živě.cz, ABCLinuxu.cz, Lupa.cz, iDnes.cz a jistě i nějaké další. Velká odezva přišla také přes sociální sítě, kde si odkaz předávaly různé skupiny sdružující například učitele.

První den byl hektický, ozývala se nám spousta lidí s prosbou o pomoc s nejrůznějšími problémy, vytvořením hostingu pro různé malé služby a podobně. Ozvali se nám i přátelé z datacentra Master, kde máme umístěnou svou infrastrukturu. Nabídli nám zdarma navýšení kapacity linek, abychom zvládali více hovorů. Konektivitu do Českého internetu nám zdvojnásobili a na Slovensko dokonce zečtyřnásobili. Děkujeme moc.

Master DC

Během prvního dne velmi rychle stoupal počet hovorů, které probíhaly v jednom okamžiku. Zaznamenali jsme 330 telefonujících v jeden okamžik a zřejmě to postupně ještě poroste. Ve špičkách server přenáší zhruba 100 Mbps provozu, jeho procesor je zatím zatížen asi na polovinu. Během noci na dnešek jsme zaznamenali výpadek služby, v tu dobu tam ale byl minimální provoz.

Co je ovšem zajímavé je, že se o službě dozvěděli i zahraniční uživatelé, měli jsme hovory z Číny i dalších koutů světa. Zatím nám to nepřináší žádné problémy či velkou zátěž, takže to necháváme být. Pokud by to v budoucnu mělo znamenat problém pro české uživatele, museli bychom přikročit k nějaké regulaci zahraničních hovorů.

Držte nám palce, podporujte nás a společně to zvládneme.

33 comments

 1. Škoda, že moderátor nemůže ovlivňovat MUTE mikrofonů ostatních. Pokud se tam připojí víc lidí, kde je hluk, tak už to není moc komfortní.
  Mohlo by to fungovat ne jako přepínač, ale jako jednorázove ztlumení mikrofonů všech mimo prezentujícího s tím, že kdo by chtěl, tak by si jej mohl zase zapnout.

  Vypadá to, že školáci budou doma ještě dlouho a hledám něco, co by umožňovalo nějaký krátký interaktivní kontakt se žáky, ale celý meeting by měl mít možnost nějak korigovat prezentující.

  držím palce a hezký den

  Děkuji

  Michal Talman

  1. myslím, že takhle to přesně funguje, v jistsi v běžícím callu, když si myší najedete nad danou osobu, tak je tam možnost mute..
   Kdyžtak napište sem, pokud to nenajdete, zkusím to ještě jednou dohledat.

   1. S novou verzí kterou jsme před pár dny nasadili je tato funkce zanesená a najdete ji v podmenu náhledu daného účastníka (zpravidla vpravo dole/nahoře) > Umlčet všechny ostatní.

  1. Díky za tip. To jsem přehlédl. Co znamenají ty další dvě volby?:
   * Všechny připojovat jako skryté – nikde totiž nevidím možnost, že bych se během hovoru mohl udělat skrytým
   * Všichni sledují mě – to znamená, že obraz nebude přeblikávat na řečníka?

  2. Ano, toho jsem si všiml, ale nicméně jsem měl v plánu to použít k výuce a tam se počítá s nekázní posluchačů, čili takové nouzové tlačítko „Mute NOW“ by bylo super.

   Asi nejblíže k tomu má zoom.us ale to už je komplikovanější na ovládání.

   1. Ono to není jenom o neukázněnosti. On si člověk neuvědomí, že má zvuky na pozadí, což je problém právě v této situaci, kdy máme home office, ale doma taky může být manželka a děti. Zvuky kávovaru, dveří, pračky, myčky, dětí to člověk moc nevnímá, ale ten systém se s tím poprat neumí a chrčí apod. Jediné řešení je, aby si všichni navykli vypínat mikrofony když nemluví, což nejde při živém hovoru. Tam asi pak mezerník.

    1. No jo, funkce Push-To-Talk … pak by to bylo IDEÁLNÍ … ale to jedině napsat vývojářům 🙁

 2. Pokus o online přednášku s 60 studenty ve středu odpoledne dopadl bohužel nevalně (sekal se i zvuk) a museli jsme se přestěhovat ke komerční „konkurenci“ velkého Googlu. Ale třeba časem se to vyladí a bude to kapacitnější.

  1. To mě mrzí 🙁 Největší problém nastane když jeden z té skupinky má horší připojení, případně to úplně odrovná užití Firefoxu. Vývojáři jitsi pracují s Chrome tak rozhodně doporučujeme využívat nejlépe ten 🙂

 3. Instalace Jitsi na https://meet.jit.si/ funkci „mute all“ pro umlčení všech má. Pak tam také u každého má „mute everyone else“ tedy umlč ostatní (a jen tohoto nech).
  Taky se zdá, že tato instalace nemá žádného moderátora, protože „mute all“ tam mají všichni – což je zajímavé.
  S intalací meet.vpsfree.cz máme trochu problémy, protože uživatelé z nějakých důvodů z místnosti nekorektně vypadávají a zůstanou tam viset a po přihlášení vytvoří nového uživatele se stejným jménem. Dneska nám na spojení asi 20 žáků vygenerovalo přes 100 připojení. Podle všeho to vypadalo, že to dělají záměrně. Moderátor může zamrzlé účty vyhodit, ale nejhorší je, když zamrzne sám moderátor. Pak to musí řešit na serveru. Tohle by to vyřešilo, ale hrozí tam, že někdo vyhodí učitele nebo ho mutne.

  1. Ano, tato funkce obsažená v nové verzi je už aktualizovaná i na naší instanci. Problém s duchy je často při nekorektním ukončení na straně klienta – např. zavření TABu prohlížeče, místo přátelského tlačítka „Ukončit hovor“.

 4. Zdravim, jitsi mame jako privátní instalaci a v konfiguraci se nechá zapnout, ze jen admin ma pusteny zvuk, ostatni jsou vypnute… docela vhodne pokud mate 20 lidi a vstoupi do vyuky nekdo komu steka doma pes… konec konference:)

 5. Při připojení na video hovor již 4 osob se seká zvuk a přestanou se některé osoby pohybovat.
  Prosím, kolik osob naráz se může přihlásit, aby bylo vše kvalitní.
  Děkuji. Mirka

  1. To se nedá jednoduše určit, záleží na mnoha okolnostech, jako je výkon a zatížení počítačů účastníků a také aktuální zatížení našeho serveru. Máme hlášeno 20 lidí ve funkční konferenci, takže i takové číslo je možné. Neustále server ladíme, aby zvládl co největší zátěž.

  2. Měli jsme videokonferenci, kdy jeden sdílel desktop a ostatní to sledovali a měli vypnuté kamery a mutnuté mikrofony. Dostali jsme se až na číslo přes 100 – furt to jelo, ale už se nedalo pracovat s prohlížečem.
   Kolik tam bylo reálných účastníku nevíme, protože někteří tam byli vícekrát třeba i 20x, protože našli nějaký způsob jak z místnosti odejít a nechat se tam viset a přihlásit se znovu. Zkoušeli, co to ustojí.

 6. Znovu velice děkuji za to, že jste systém zprovoznili a uvedli ho ve známost v ČR.
  Velice nám pomáhá.

 7. Je možné nebo v plánu připojení do konference pomocí klasického telefonního čísla? V mezinárodní verzi to jde, jen se musí volat do zahraničí, což se opravdu hodně prodraží. Ale netuším, zda to lze nějak jednoduše a pro vás zdarma nebo tak, abyste z toho měli nějaký příjem, zřídit.

  1. Nic takového nemáme v plánu zřizovat, je to technicky náročné a raději se zaměřujeme na volání po internetu, které je dnes všeobecně poptáváno.

 8. Dobrý den,
  mám problém s kamerou. Nemůžu ji spustit…vlevo dole se mi objevuje hláška Chyba při přístupu ke kameře Cannot use camera for unknown reason. Nevíte prosím, čím by to mohlo být a jak bych mohla kameru zprovoznit. Jinak je kamera normálně funkční. Děkuji

  1. Zprovozňoval jsem Jitsi na hodně počítačích a na jednom se mi stalo, že kameru to taky odmítalo a navíc to nechtělo pustit dál do stránky s videopřenosem. Ten člověk měl v Chrome nainstalované různé adblocky apod., ale ani po jejich odstranění a reinstalacích se mi to nepodařilo vyřešit. Nakonec pomohla aplikace na Jitsi, ale v ní kamera taky nejela, ale alespoň to postilo dál a byla možná alespoň zvuková komunikace.
   Kamera může být bloknutá v prohlížeči. Třeba se to někdy v minulosti na nějaké jiné stránce zeptalo a zakázala jsi to plošně. Dostaneš se k tomu přes ikonku kamerky vpravo nahoře případně pak kliknout na „Spravovat“.

 9. Dobrý den , jakou dobu je platný odkaz na schůzku v meet? Když vytvořím odkaz a naplánuji schůzku na daný den v týdnu, odkaz je nefunkční po několika minutách „kód schůzky zadaný v url je neplatný“ Funguje to tak, že musím vytvořit schůzku a být ihned připojen? a čekat na ostatní? nedávno to tak nebylo…odkaz jsem nachystal a klikl na něj po několika dnech a vše jelo jak má

  1. Dobrý den, u jaké místnosti dochází k problémům, v jakém prohlížeči ji otevíráte?
   Místnosti se vytváří automaticky otevřením meet.vpsfree.cz/*název místnosti* proto mi nedává rozum co je špatně 🙂
   Díky předem za info

   1. Zdravím.
    Ano stává se to poměrně často. Nepodařilo se mi vysledovat, za jakých podmínek meet zanikne. Zaniká ať založím meet v kalendáři tak i na webu. Postřehl jsem jedinou souvislost. Místnost zanikne v případě, když nejvíc potřebuji, aby nezanikla :-).
    Když jsme v březnu začínali, k zanikání místnosti nedocházelo… Poprvé zánik mestnosti u nás nastal v neděli myslím na konci března.
    Předem díky za jakékoli informace k tomuto tématu.

 10. Dobrý den, máme ve trídě videokonference ve dvou skupinkách po 6 – 7 a jde přenos celkem dobře. Hlavně s vypnutím mikrofonu a pokud se sekne, ihned restart a pokračujeme.
  Ale dnes dopoledne se nám nepodařilo vidět se a ani mluvit spolu. Každý byl sám s sebou a už nic víc. Prosím, poraďte mi, ráda bych pokračovala se svými druháčky – koumáčky!

  1. Bohužel jsme zaznamenali výpadek, kdy přestalo fungovat video a audio. Fungoval jen textový chat. Ráno to ale bylo opraveno a služba běží. Díky za přízeň.

 11. Dobrý den,nemohl by mi někdo poradit, zda jde nastavit, aby v místnosti byl pouze jeden moderátor, a to ten, který místnost založil? Každý příchozí totiž automaticky dostává moderátorská práva, tzn. může ztlumit mikrofon ostatním a v nejhorším případě i vyhodit z místnosti…
  Díky Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *