Máme první server s SSD a 512 GB RAM

Koupili jsme velmi výhodně nový server, který je naplněn SSD a přesunuli jsme na něj ty nejnáročnější VPS.

Před časem se nám ozval náš dodavatel serverů, že Intel vyprodává SSD disky DCS3700, protože mají novou řadu 3710. Měli jsme tedy možnost vyprodávané disky pořídit za poloviční cenu – 800GB disk místo 28 za 14 tisíc korun. Známe je, máme s nimi výborné zkušenosti a mají konstantní IOPS okolo 10K. Takový disk není možné zahltit.

SSD_node_02

Navíc jsme disky připojili pomocí tří výkonných SAS3 řadičů, které mají výrazně vyšší výkon než řadič na desce. Nevzniká nám tak žádné úzké hrdlo a jsme schopni disky opravdu využívat naplno vysokou konstantní zátěží.

Koupili jsme tedy nový server, ve kterém je osm těchto disků uspořádaných v jednom RAIDZ2 (něco jako RAID 6). Zbytek serveru je na odpovídající úrovni – obsahuje dva nejnovější 14nm procesory Broadwell-EP s deseti fyzickými jádry. Společně s HT tedy systém vidí 40 jader. Pokud nemáte dost velký terminál, nemůžete v top stisknout jedničku a vypsat si všechna jádra.

SSD_node_03

Navíc jsme k do serveru nechali dát 512GB paměti DDR4, protože jejich cena konečně klesla tam, kde měla být od začátku – 32GB modul je asi jen o 20 % dražší než 16GB modul DDR3. Stačí tedy mírně připlatit a máme dvakrát víc paměti.

Takto výkonný stroj se hodí těm členům, kteří vyžadují vysoký diskový výkon. I přes naše agresivní kešování, hodně paměti na nodech a použití SSD pro keše se totiž může stát, že běžný node se začne zatěžovat zápisy. Těch máme poměrně hodně a ZFS začne synchronizovat zápisovou paměť po každých 64 MB nezapsaných dat. Což máme velmi rychle, takže prakticky pořád něco zapisujeme. V tu chvíli je disk vytížen zápisy a má méně času na čtení. Náročné aplikace tak mohou mít problém.

SSD_node_01

Proto jsme na nový node 14 přesunuli ty nejnáročnější VPS a odlehčili ostatním serverům. Zatím jsme nenarazili na limit nového serveru a uvidíme, kolik toho snese. Pravda je, že přibývá služeb, které jsou schopné běžné disky velmi silně zatížit.

Časem bychom chtěli mít všechno na SSD, ale to ještě musí padnout cena alespoň o třetinu. V současné době vychází výměna disků v jednom node za SSD přibližně na 90 tisíc korun. Potřebujeme tedy ještě cenový pokles, abychom byli schopni takové výměny začít provádět.

4 comments

  1. Item condition:Manufacturer refurbished
   Item location: United States, United States
   Shipping: Does not ship to Czech Republic

   => I kdyby posilali do CZ, museli bychom zaplatit DPH a clo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *