Přejděme na IPv6 společně, potřebujeme to

Světu a nakonec i Evropě došly volné IPv4 adresy, infrastruktura je na IPv6 připravena. Jste i vy?

Dnešní symbolické datum 4.6. nabádá znovu k zamyšlení nad tím, proč ještě celý svět nepřešel na IPv6. Nemáme k tomu daleko, ale přeci jen nám ještě kus chybí. Google například tvrdí, že třetina uživatelů k němu chodí po IPv6. To není špatné, ale není to ani úplně dobré.

Ve středu 25. listopadu 2019 v 15:35 došly poslední IPv4 adresy přidělené pro Evropu. Není kde brát, další adresy ze starého světa už prostě nezískáme. Postupně to dostihne všechny, už teď většina trhu řeší, jak se poprat s nedostatkem adres.

Nakonec z toho budou těžit zase ti největší, kteří mají obrovské zásoby nebo si jednoduše další adresy od někoho koupí, protože na to prostě mají. Nastal čas přejít plně na IPv6, infrastruktura je připravená, chybí už jen přípojky koncových uživatelů. Napište svému poskytovateli a zeptejte se ho, kdy budete připraveni na nový internet.

My ve vpsFree.cz jsme IPv6 ready od samého počátku, každý člen dostává automaticky ke svému serveru adresu a o další si stačí požádat. Naopak s IPv4 je to čím dál složitější, adresy ubývají a jejich zásoba se nám tenčí. Proto rada rozhodla, že už nebude přidělovat členům více než jednu IPv4 adresu. Bez ohledu na zdůvodnění a záměry, jedna IPv4 adresa na člena. Zbytek adres si necháme pro nové členy, kteří je zatím ještě potřebují.

Aktualizace: Vzhledem ke zpětné vazbě od členů, kterým jsme narušili produkční plány, musíme tento plán odložit minimálně o rok. Necháme si ho na dobu, kdy nám budou IPv4 adresy opravdu akutně docházet. Zatím je na požádání členovi přidělíme.

Je čas přejít na IPv6 a musíme to udělat společně. Musíme na tom pracovat jak na zmíněných koncových stanicích, tak i na svých serverech a službách. Už dnes je možné provozovat virtuální server pouze na IPv6 a přístup pro uživatele přicházející po IPv4 zajistit pomocí společné reverzní proxy.

Například s webovým serverem Nginx je to velmi jednoduché, stačí na něm nastavit, aby byl obsah pro dané domény získáván ze serveru, který má jen IPv6. Takto se nám provoz pro IPv4 koncentruje na jednu adresu a my se na skutečném serveru můžeme soustředit čistě na IPv6.

server {
	listen  443 ssl http2; # poslouchej na IPv4
	listen  [::]:443 ssl http2; # poslouchej na IPv6
	server_name example.com example.org www.example.com www.example.org;
			# obsluhuj tyto domény
	
	location / {
		proxy_pass https://2a01:430:17:1::ffff:149:443; # směruj provoz na tuto adresu
	  }
}

Protokol IPv4 nemá budoucnost, to už je jasné velmi dlouho. Letošní rok je přelomový, nepropásněte jej a přestaňte se starat o to, kde vzít adresy. IPv6 adres je dostatek.

6 comments

 1. Zeptejme se nejdříve našich velkých hráčů – Vodafone/O2/T-Mobile. U Vodafone je ipv6 stále jen sprosté slovo. To samé předpokládám u zbytku.

 2. Síťaři se rozhodli při vymýšlení IPv6 udělal revoluci, nikoli evoluci. Záměrně, a škodolibě, navrhli IPv6 tak, aby se nedalo hladce přejít, ale byly nutné astronomické investice v biliónech dolarů. Stalo se co muselo – svět prostě nepřešel. To je důsledek toho, že si návrháři IPv6 mysleli, že jsou ředitelé zeměkoule a pupek světa. Důsledkem zbytnělého ega návrhářů IPv6 už několik desetiletí jedeme stále na IPv4 a ještě dlouho budeme.

  Svět nepotřebuje přejít na IPv6. Ta potřeba se řeší pouze v sociální bublině zvané síťaři. Ale ti nejsou sto dohlédnout do praxe. Naprosto nechápou o čem je svět. Kdyby to chápali, tak problémy s přechodem na IPv6 nebyly, protože už návrh IPv6 řeší hladký a levný přechod.

  A až si zase síťaři či jiná odborníci budou hrát na ředitele vesmíru, a budou si myslet, že pro jejich růžové oči a sny svět rád vydá astronomické peníze na jejich nový sen – tak to dopadne stejně jako IPv6. Svět opravdu nepotřebuje IPv6 natolik, kolik to stojí. Klidně zůstane ještě dlouho u IPv4. Poděkujte návrhářům IPv6.

  1. To, co píšete o vývoji IPv6, bylo už mnohokrát vyvráceno.

   Svět opravdu nepotřebuje přejít na IPv6. Svět nepotřebuje ani IPv4. Svět potřebuje jenom funkční internet. A na to IPv4 nestačí, IPv6 ano.

   1. Žijete v sociální bublině síťářů. V této sociální bublině se všichni přesvědčují, že bez IPv6 to nejde. Je to ale jen urban legend.

    Jak jsem už napsal, kdyby bylo od začátku postupováno rozumně, a s pokorou, celý svět už by 20 let jel na IPv6, a po IPv4 ani vidu ani slechu. Bohužel síťaři od začátku před desetiletími k tomu přistoupili tak, že není důležitější věci ve vesmíru, které by svět měl řešit, a na co by měl dávat peníze, než přechod na IPv6. A výsledek je jaký je.

    I vy to povtrzujete. Prostě nikdo nebude pochybovat o desateru, které dal Filip Jirsák. Není o tom třeba diskutovat, protože je to slovo Boží. A to není třeba podložit argumenty.

    1. Tenhle argument se pravidelně a velmi často objevuje celých těch 20 let. Je pozoruhodné, že se nikdy nic tak překrásně jednoduchého a implementačně triviálního nikdy neobjevilo. Pokud by tomu tak bylo, jistě by celý svět přijal hromadu IP adres navíc jen tak, bez práce a složitého přechodu na jiný protokol síťové vrstvy. Jenže nic tak dokonalého se nikdy ve skutečnosti neobjevilo.

     Protokol IPv4 je totiž tak rozšířený a jeho vlastnosti tak pevně stanovené, že jakýkoliv zásah do něj znamená výměnu hardware, rozdělení sítě na dva světy a řešení přechodových mechanismů. To není problém IPv6, to je principiální problém jakékoliv změny v této oblasti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *